Dla rodziców

Wrzesień 2016 Październik 2016 Listopad 2016 Grudzień 2016r Styczeń 2017 Luty 2017 Marzec 2017 Kwiecień 2017 Maj 2017 Czerwiec 2017 Kronika szkonka 2015/16 Kronika szkolna 2014/15 Kronika szkolna 2013/14 Kronika szkolna 2012/13 Kronika szkolna 2011/12 Kronika szkolna 2010/11 Kronika szkolna 2009/10 Teatr Młodego Widza W przedziwnym mieszkam ogrodzie

Kronika szkolna

Wrzesień 2016

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/17

 1 września 2016r.

czwartek

1 września to dzień, kiedy nieodwołalnie kończą się wakacje i uczniowie wracają do szkolnej rzeczywistości. W bieżącym roku uroczysta inauguracja roku szkolnego odbyła się w czwartek i tradycyjnie zgromadziła zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Spotkaniu temu przewodniczyła mgr Danuta Skrabacz-Tempka pełniąca funkcję dyrektora szkoły. W swoim krótkim przemówieniu Pani Dyrektor bardzo serdecznie przywitała zgromadzoną młodzież oraz życzyła wszystkim zapału do pracy oraz sukcesów, cierpliwości i dociekliwości w zgłębianiu wiedzy.

1 września to również tragiczna data w historii naszego kraju. Pani Dyrektor przypomniała młodzieży o wydarzeniach, które rozegrały się na ziemiach polskich we wrześniu ’39 roku oraz podkreśliła o potrzebę poznawania historii własnego narodu, a zwłaszcza historii Małej Ojczyzny.

Początek roku szkolnego to szczególny i wyjątkowy dzień dla uczniów klas I. W tym roku naukę w naszej szkole rozpoczęło 36 uczniów przydzielonych do klas Ia i Ib. Wychowawstwo w tych zespołach powierzone zostało p. mgr Marcie Kochańczyk (kl. Ia) oraz p. mgr Lucynie Skrabacz-Jackowskiej (kl. Ib). Pierwszego dnia najmłodsi gimnazjaliści poznali budynek szkoły oraz rozmieszczenie sal lekcyjnych, a także odbyli pierwsze spotkanie z wychowawcą oraz swoimi nowymi koleżankami i kolegami, podczas którego poznali najważniejsze postanowienia Statutu Szkoły. Podobnie jak pozostali uczniowie, otrzymali informację nt. planu lekcji oraz organizacji pracy szkoły w bieżącym roku szkolnym. Wychowawcy klas także przypomnieli swoim podopiecznym i szerzej omówili zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole i poza nią.

W tym roku szkolnym życzymy wszystkim naszym uczniom odkrywania nowych pasji

          i pielęgnowania tych już odkrytych,              

a pedagogom spokoju i zapału do pracy!

 

Grono pedagogiczne Publicznego Gimnazjum

im. Rodzin Męcińskich i Zborowskich

w roku szkolnym 2016/17

 

Danuta Skrabacz-Tempka– dyrektor szkoły, nauczyciel języka polskiego oraz wiedzy o społeczeństwie

Małgorzata Dragan – nauczyciel-bibliotekarz

ks. Sylwester Dziedzic – nauczyciel religii

Sabina Florek – nauczyciel języka angielskiego

Monika Góral – nauczyciel matematyki, informatyki oraz zajęć artystycznych

Paweł  Irla – nauczyciel wychowania fizycznego

Jacek Kabat - nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa

Renata Jadam-Lechowicz – pedagog szkolny

Dominika Macko/Magdalena Sak-Zachara – nauczyciel języka niemieckiego

Urszula Kitlińska-Noga - nauczyciel historii

Agnieszka Kowal – fizyki i zajęć artystycznych

Marta Kochańczyk – nauczyciel matematyki 

Agnieszka Krupa – nauczyciel techniki

Dorota Mikulska – nauczyciel biologii i chemii

Marcin Nowak – nauczyciel wychowania fizycznego

Wojciech Pyteraf - nauczyciel muzyki

Beata Rzenno - nauczyciel plastyki i wychowania do życia

Lucyna Skrabacz-Jackowska – nauczyciel języka angielskiego

Barbara Sroka - nauczyciel geografii i języka polskiego

Anna Tarczoń - nauczyciel języka polskiego oraz zajęć artystycznych i rewalidacji

 

Tragiczne dni

czyli 

o dramacie Polaków w czasie II wojny światowej

21 września 2016r.

Lata 1939-1945 były w historii Polski okresem szczególnym. II wojna światowa, która rozpoczęła się na ziemiach polskich, głęboko zapadła w pamięć naszego narodu. W wyniku agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę, w 1939 roku, pod władzę okupantów dostało się terytorium II Rzeczypospolitej z milionami jej obywateli. 

21 września br. w naszym gimnazjum odbyło się spotkanie, którego celem było przypomnienie i upamiętnienie bohaterskich żołnierzy i ludności cywilnej, walczących z okupantem. Uczniowie oglądali fragmenty kronik i filmów dokumentalnych oraz historycznych obrazujących wydarzenia września 1939 roku. Opiekę merytoryczną nad całością tego wyjątkowego spotkania-lekcji pełniła p. mgr Urszula Kitlińska-Noga, nauczyciel historii w naszej szkole.

 

Rozpoczynamy wspólne czytanie

Sienkiewiczowskiego Quo Vadis

21 września 2016r.

Wpisując się w modę na wspólne czytanie oraz świętując setną rocznicę śmierci wybitnego polskiego pisarza i noblisty, w naszej szkole w bieżącym roku szkolnym realizowany jest projekt pt. „Z Sienkiewiczem przez karty powieści”. Uroczysta inauguracja tego przedsięwzięcia miała miejsce we 21 września br., a w jej ramach odbyło pierwsze wspólne głośne czytanie fragmentów lektury szkolnej – „Quo Vadis”. W rolę lektorów kolejno wcielili się: p. mgr Danuta Skrabacz-Tempka – dyrektor szkoły, p. mgr Małgorzata Dragan – nauczyciel-bibliotekarz, p. mgr Barbara Sroka – wychowawca klasy IIIb oraz Patrycja Burzawa, Patrycja Świątek i Krystian Skowron – przedstawiciele tej klasy.

Zgodnie z założeniami projektu, którego pomysłodawcą i koordynatorem w naszym gimnazjum jest p. mgr Małgorzata Dragan, w każdą środę fragmenty powieści „Quo Vadis” głośno czytać będą wychowawcy oraz przedstawiciele kolejnych klas. Akcja czytania potrawa aż do 15 listopada br., kiedy to będzie miał miejsce finał projektu połączony z różnymi innymi działaniami czytelniczymi promującymi postać i twórczość Henryka Sienkiewicza.

Zdaniem dyrektora naszej szkoły, p. mgr Danuty Skrabacz-Tempka, dzięki takiej inicjatywie uczniowie na pewno dobrze przyswoją sobie treść, tematykę i przesłanie tej wyjątkowej lektury szkolnej. Ponadto, może będzie to także zachętą do samodzielnego częstszego czytania w domowym zaciszu.

 

Uczniowie klas III zwiedzili KL Auschwitz-Birkenau

22 września 2016r.

W dniu 22 września 2016 roku, uczniowie klas III uczestniczyli w  wycieczce do Oświęcimia, a rolę opiekunów sprawowały panie: Monika Góral, Sabina Florek oraz Barbara Sroka. Uczniowie oprowadzani przez licencjonowanego przewodnika zobaczyli tereny dawnych obozów koncentracyjnych - najpierw Auschwitz I, który jest głównym obozowym zespołem, a następnie Auschwitz-Birkenau - miejsce, gdzie zginęło ponad milion ofiar bestialsko zamordowanych przez niemieckich nazistów. Zwiedzanie trwało około 3 godzin i było dobrą lekcją historii, która na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

 

W Europie mamy różne języki ...

czyli tegoroczna edycja 

Europejskiego Dnia Języków

Nasza szkoła rokrocznie włącza się w uroczyste obchody Europejskiego Dnia Języków podkreślając w ten sposób wielokulturowość kontynentu europejskiego, a także potrzebę poznawania języków ojczystych różnych nacji. W bieżącym roku szkolnym, celebrując to święto, gimnazjaliści, z inicjatywy nauczycieli języków obcych, przygotowali w swoich salach lekcyjnych gazetki ścienne przedstawiające podział języków europejskich na różne grupy. Nie było wcale łatwe, gdyż wymagało nie tylko wyszukania stosownych informacji i plastycznego ich przedstawienia. Gimnazjaliści musieli także wymyślić krótkie hasło poświęcone wielojęzyczności Europy. Uczniowie wzorowo wywiązali się z powierzonego im zadania, a najciekawszą prezentację tematyczną i oryginalną rymowankę opracowali uczniowie z klasy IIIb. 

  •  

 

Dzień Chłopaka  AD 2016

30 września

Niedawno wybrany Samorząd Uczniowski wraz ze swoimi opiekunami, p. mgr Moniką Góral oraz p. mgr Dorotą Mikulską, przygotował naszym gimnazjalistom nie lada niespodziankę. Zgodnie z kalendarzem świąt i uroczystości, w dniu 30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. Nasza młodzież nie zapomniała o tym święcie, a SU zorganizował nietyowe jego obchody. Z tej okazji, wybrani przez każdą klasę "Najsympatyczniejsi", wzięli udział w kilku konkursach, podczas których musieli wykazać się min. znajomością nazw i przeznaczenia damskich kosmetyków, a także nietuzinkowymi umiejętnościami min. malowania paznokci oraz wykonania najmodniejszej w tym sezonie fryzury - warkocza.  Nauczycielskie jury oceniało również taniec z .... miotłą.  

Ciekawie pomyślane spotkanie wprawiło wszystkich widzów w doskonały nastrój, a śmiechom i zabawnym komentarzom nie było końca, wszak zadania do wykonania nie były łatwe, a modelki, sędziowie i widzowie dosyć wymagający. Prowadzona przez Weronikę Łabuz oraz Izabelę Sikora spotkanie na pewno na długo pozostanie w pamięci, zwłaszcza klasie IIIa, która dzięki swojemu dzielnie rywalizującemu przedstawicielowi – w tej roli Sebastian Markociński – zdobyła I miejsce.

Wszystkim naszym gimnazjalistom z okazji ich święta

życzymy pogody ducha, oddanych przyjaciół oraz pasma sukcesów!

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczne Gimnazjum im. Rodzin Męcińskich i Zborowskich w Łęgu Tarnowskim
    ul. Tarnowska 158
    33 - 131 Łęg Tarnowski
  • 14-645-11-87

Galeria zdjęć